telefon: +420 702 195 712 - Oprechtice (Paskov) / e-mail: zrunek@linkcz.cz

Záchytný systém a bezpečnost práce ve výškách

Povinnost záchytného bezpečnostního systému udává norma EN 795.

Jako zaměstnavatel máte povinnost, ano, povinnost, zajistit svým zaměstnancům ochranu proti pádu ze střechy použitím ochranného, případně záchytného systému. Sepsána o tom byla nejen hromada paragrafů, ale taky celé zákony. Znáte jejich znění? Přesvědčte se na poslední straně této brožury.

Všechny certifikované záchytné systémy unesou 3–6 osob a jsou testovány na vysokou antikorozní odolnost. Tyto parametry jsou za Vás otestovány akreditovanými laboratořemi a můžete je při rozhodování pustit z hlavy. Certifikované = dostatečně pevné a nerezavějící. Jinak tu ale máme dva zásadní parametry, které budou mít vliv na celkovou cenu a podle kterých se budete rozhodovat: délka certifikované rozteče jednotlivých bodů a typ propojovacího lana.

Rozteč

Začněte u délky certifikované rozteče – čím větší rozteč, tím méně sloupků, méně děr ve střeše, menší riziko zatečení a nižší cena za celý systém a montáž.

Nerezové lano

Jsou jednotlivé sloupky propojeny nerezovým lanem? Pak je systém připraven pro rychlé jištění zaměstnanců. To je velká výhoda. Na druhou stranu víme, že toto řešení enormně zatěžuje podklad střechy. Přítomnost nerezového lana samozřejmě zvedá cenu celého systému. Někdy ale není, z technických důvodů, jiná možnost.

Textilní lano

Statické textilní lano je levnější varianta. Výhodou je nejen cena i šetrnost vůči podkladu střechy, který nedostává tolik zabrat. Nevýhodou je že pracovník musí lano pokaždé znovu nainstalovat, což ho vždy na pár minut zdrží. Pokaždé si ověřte na jaký typ lana je záchytný systém od výrobce certifikován. Pokud má systém certifikaci pouze na ocelové lano, nemůžete ho osadit lanem textilním. Body certifikované jako samostatné nemůžete propojovat lanem vůbec.

axel-safety

Contact us

Vyberte si svého manažera prodeje nebo nám napište přes kontaktní formulář.

    en_USEnglish