telefon: +420 702 195 712 - Oprechtice (Paskov) / e-mail: zrunek@linkcz.cz
Zarezlý šroub

3. 12. 2019

Jak povolit zarezlý šroub

Aneb měl by jít lehce, ale moc se mu nechce.

Už jste někdy stáli nad totálně zarezlým šroubovým spojem a potřebovali šroub vytáhnout? To pak člověk přemýšlí s výrazem zenových mistrů nad marností termínu „rozebíratelný spoj“.

Ale neztrácejte nervy ani odvahu. Je pár pomocníků a postupů, jak povolit zarezlý šroub.

Se zarezlými šrouby se setkáte běžně. Například při výměně kotouče na cirkulárce, u přezouvání kol na svém voze, nebo kdekoli jinde, kde je šroub vystaven korozivním vlivům prostředí. Kromě zarezlých závitů se také setkáváte s problémem stržených zářezů pro šroubovák, nebo se šrouby, jejichž původně šestihranná hlava je „pěkně“ zakulacená a klíč jen bezmocně prokluzuje.

Pokud nechcete jít rovnou do nějakého servisu, můžete využít pár fíglů, které vám tu přinášíme k vyzkoušení. Pár triků, které máme v rukávu, jsme už také vyzkoušeli v praxi, takže víme, že fungují.

Žádné násilí

Když Mahátma Gándhí usiloval o nezávislost Indie, donutil Velkou Británii vzdát se své kolonie právě nenásilím. Zarezlý šroub je sice mnohem menší problém, než boj proti světové velmoci, ale kdo zrovna povoluje zrezlý šroub, moc rozdílů v tom nevidí.

Platí tedy stejné pravidlo: nepoužívat příliš velkou sílu. Uvědomte si, že pokud má šroub zrezivělý závit, zapracovala rez jistě i na síle dříku šroubu. Nadměrnou silou tedy šroub spíše ukroutíte, než abyste ho povolili.

Samozřejmě, že budete potřebovat větší sílu, než jakou povolujete čistý spoj, ale postavit se na ráčnu a poskakovat na ní, není dobrý nápad.

Vezměte to kartáčem

Nejsnadnější bude v prvním kroku odstranit rez mechanicky ze všech míst, která vidíte. Ocelový kartáč mají doma i běžní kutilové, takže to problém nebude.

Je dobrý nápad čistit viditelnou část šroubu podél závitu tak, jako byste vytáčeli matici, která na něm je, nebo jak byste vyšroubovávali samotný šroub. Cílem je, abyste se zbavili rzi, ale pokud možno ponechali zářezy závitu nepoškozené.

Pod očištěné části se mnohem lépe dostane tekutý prostředek na odstranění a uvolnění rzi.

Kdo maže, ten jede

A taky může vytočit zarezlý šroub. Další věc, co byste tedy měli udělat hned po okartáčování rzi, je použít nějaký prostředek na promazání. Existují i speciální přípravky pro uvolnění zarezlých šroubů. Pokud se tím ale neživíte, možná nebudete mít doma žádný z nich.

Co bychom doporučili, to je klasická WD-40. Tu domě mějte. Najde uplatnění všude tam, kde je potřeba něco promazat, zbavit se koroze a podobně. Snažte se stříknout sprejem pod hlavičku šroubu, a pokud je vidět matka na druhé straně spoje, tak i pod matku a na viditelnou část šroubu.

Pokud jde o součástku, kterou můžete ponořit do nějaké lázně s olejem či podobným prostředkem, udělejte to.

Trpělivost prosím

Chápeme, že když už stojíte se šroubovákem či klíčem nad napůl rozebraným strojem, pak žádat trpělivost je velmi odvážné. Kromě ostrých slov létají vzduchem občas i ostré předměty. Ovšem pokud si dáte hodinu pauzu a necháte nastříkanou WD-40 či jiný přípravek pracovat, nakonec to oceníte. Může se totiž stát, že ta hodinka postačí k tomu, aby se šroub rozhýbal.

Pokud je šroub větší, či koroze závažnější, doporučujeme po hodině alespoň se pokusit pootočit šroubem či maticí o pár milimetrů a pak stříknout znovu. Každý kousek, o který se šroub uvolní, hraje významnou roli.

Ťuk, ťuk

Ne, nejde o oblíbený ťuk ťuk vtip, ve kterém odpovídáte „kdo tam“, abyste se dozvěděli vtipnou odpověď. Poklepání na zarezlý šroub je technika k uvolnění jeho zarezlých závitů.

Kladivem párkrát klepněte do hlavy šroubu ve směru jeho dříku. Neklepejte ale ze stran, jako byste chtěli šroub vykývat. To jen zvyšujete riziko, že urazíte hlavu šroubu a problém by se rázem ještě zvětšil.

V případě, že neklepete na hlavu šroubu, ale na jeho druhý konec, nemlaťte do závitů. Poškodili byste je a zase by to šlo hůř. Nasaďte na konec šroubu novou matku a tu použijte jako kovadlinku, do které veďte údery. I tady platí, že ne ze stran, aby se šroub neohnul – opět byste si spíše přidělali práci.

Po poklepání možná půjde šroubem či matkou zase o kousek pootočit a znovu trochu nastříkat odrezovací prostředek.

Jsou k dostání i speciální poklepové šroubováky. Fungují tak, že po nasazení na zarezlý šroub klepnete přímo na dřík šroubováku, jako byste chtěli šroub zatlouct do materiálu ještě hlouběji. S každým takovým rázem se šroub také oklepe a šroubovák má snahu o pár stupňů se pootočit. Profesionální servisy používají takové nástroje dokonce na elektrickém či pneumatickém principu. Jsou ale drahé a doma je asi nemáte.

Horko pomáhá

Zarezlému šroubu může pomoci i to, když jej zahřejete. Raději ale ne přímým plamenem, nýbrž prostřednictvím nějakého rozpáleného kusu oceli, kterou na šroub přiložíte. Přímý oheň, zejména z hořáku svářečky například, může proměnit rez v něco jako termit. Zvláště, pokud se v okolí vyskytne hliník. Rez začne sama hořet a tavit materiál ve svém okolí. Takový šroub už pak samozřejmě nelze vyšroubovat.

Používejte hlavu

Kdo nad prací přemýšlí, dost si zjednodušuje život. Snažit se například vytočit ze spoje zarezlý šroub, který prochází materiálem a na druhé straně má matku, nevede k úspěchu. Je samozřejmě důležité nejprve sundat tu matku.

Nepotřebujete zachovat původní šroub ani matku? Jde vám jen o to, konečně to rozebrat? Pak klidně matku i s koncem šroubu uřízněte.

Nesnažte se šroub pouze povolovat. Uvědomte si, že si s sebou do matky bere i tu rez. Občas pohněte šroubem na druhou stranu, jako byste jej chtěli utáhnout a ne povolit. Tím dáte rzi možnost odpadnout.

Jestliže se ze šroubu snažíte sundat rezavou matici, pak kromě kartáče můžete použít závitník a projet jím rezavý konec šroubu. Jakmile se matka dostane na tuto část šroubu, už to bude jednoduché. Nemáte závitník? Sežeňte si novou matku se stejným závitem a protáhněte šroub s její pomocí.

Když všechno selže

Pokud se ani přes všechny pokusy nepodaří spoj rozebrat, nezbývá než šroub odvrtat. Pokud máme možnost použít vytahovák, pak se může podařit zachovat alespoň závit v materiálu, když už zničíme šroub. Vyvrtat absolutně rovnou díru přesně ve středu a v ose šroubu je ale doma skoro nemožné. Zejména s ruční vrtačkou. Pokud tedy trváte na záchraně závitu ve spojeném materiálu, svěřte to specialistům.

Extrémním případem tedy zůstává situace, kdy se rozhodnete celý šroub prostě odvrtat a zničit celý spoj. Pak bude potřeba vyrobit závit v materiálu nový a použít větší šroub.

Nerezový :-).

Další aktuality

14. 3. 2024

Mechanická kotva LE – ZN

Mechanická kotva LE-ZN – vysoce výkonná mechanická kotva pro standardní statické a kvazistatická zatížení, pro ekonomické ...

Přečíst

6. 11. 2023

AKU svářečka střešních folií Steinel – Revoluce v bezkabelovém sváření

Ruční AKU svářečka střešních folií se stala jednou z nejnovějších a nejvíce inovativních technologií v oboru. Díky svému ...

Přečíst
cs_CZCzech